საქართველოს მდინარეები.
საგანი
|
საქართველოს
გეოგრაფია
|
|
გაკვეთილის თემა
|
საქართველოს შიგა წყლები
|
|
კლასი
|
IX
|
|
აქტივობის მიზნები და მისაღწევი შედეგები.
|
ახასიათებს საქართველოს ბუბებრივ პირობებს.
|
|
ერევნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები.
|
მიზანი მიღწეულია, თუ მოსწავლე; ადგენს მიზეზ შედეგობრივ კავშირებს ფიზიკურ გეოგრაფიულ პარამეტრებს შორის და მსჯელობს მათ გეოგრაფიაზე (მაგ;საქართველოს რელიეფის ფორმებს და ჰავის თავისებურებებს უკავშირებს ჰიდროგრფიული ქსელის ჩამოყალიბება–გავრცელებას. ამ მაჩვენებლების მიხედვით ადარებს დასავლეთ და აღმოსავლეთ საქართველოს;
რუკის და სხვა ინფორმაციის გამოყენებით ახასიათებს მნიშვნელოვან გეოგრაფიულ ობიექტებს და მოვლენებს, მათგან გამოარჩევს რეკორდული მაჩვენებლების მქონეს (ნალექიანობა,
ქარიანობა, მეწყერი, და სხვა) და ავსებს შესაბამის კონტურულ რუკას;
რუკებისა და ტექსტური მასალის გამოყენებით ღწერს საქართველოსატთვის დამახასიათებელ მნიშვნელოვან რესურსებს მინერალურწყლებს, სიმძლავრე ენერგია,და აკავშირებს მოსახლეობის სამეურნეო საქმიანობასთან. აღნიშნული მახასითებლების მიხედვით, აჯგუფებს საქართველოს რეგიონებს.
აგროვებს ინფორმაციას საქართველოს ატლასში, ადარებს საქართველოს ორ განსხვავებულ რეგიონს, თვალსაჩინო ნიშნების მიხედვით (მდებარეობის, რელიეფის კლიმატის, ჰიდროგრაფიული,ქსელის და სხვა. მსგავსება განსხვავებას გამოსახავს მისთვის მისაღები ფორმით.
ადარებს და აჯგუფებს საქართველოს ენერგეტიკულ რესურსებს. მაგ. ტრადიციული, ალტერნატიული, ენერგეტიკული რესურსები გარემოს დაცვითი
უსაფრთხოების მიხედვით.
ეცნობა მდგრადი განვითარების–გარემოს დაცვით თემებს, გამოყოფს მათგან საქართველოსათვის აქტუალურს და მსჯელობს გამომწვევ მზეზებზე და შედეგებზე.
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა
და აქტუალობა.
|
საქართველოს კანონმდებლობით; – წყალი უნიკალური და უპირველესი, სასიცოცხლო მნიშვნელობის, ადამიანის, ცხოველთა სამყაროს და მცენარეული საფარის არსებობისათვის აუცილებელი, და საქართველოს ეკონომიკის, განვითარებისათვის უმნიშვნელოვანესი ბუნებრივი რესურსია.
საქართველოს კონსტუტუციით ადამიანის ჯამრთელობისათვის უსაფრთხო გარემოს უზრუნველსაყოფად, საზოგადოების ეკოლოგიური დაეკონომიკური ინტერესბის შესაბამისად, ახლანდელი დამომავალი თაობების ინტერესების გათვალისწინებით სახელმწიფო უზრუნველყოფს გარემოს დაცვას და შესაბამისად, გარემოს შემადგენელი ძირითადი კომპონენტის–წყლის დაცვას.
ყველა საქართველოში მცხოვრები, ვალდებულია უზრუნველყოს წყლის რაციონალური და მდგრადი გამოყენება და დაცვა, არ დაუშვას მისი გაბინძურება, დანაგვიანება და დაშრეტა.
საქართველოს სახმელეთო ტერიტორიაზე, მის წიაღში, კონტინენტურ შელფში, ტერიტორიულ წყლებში და განსაკუთრებულ ეკონომიკურ ზონაში არსებული წყალი საქართველოს ეროვნული სიმდიდრეა და მას სახელმწიფო იცავს.–
–წყლის შესახებ
კანონი საქართველოს პარლამენტმა 1997წ–ის 16 ოქტომბერს მიიღო.
|
|
აქტივობის–მიზნები და მისაღწევი სედეგები.
|
მოსწავლე ახასიათებს და აანალიზებს საქართველოს ბუნებრივ პირობებს.
შავი ზღვის და კასპიის ზღვის აუზის მდინარეების თავისებურებების შესწავლა, ყურადღების გამახვილება, მათ საზრდოობაზე, მსგავსება ბანსხვავებაზე და განაწილებაზე.
წიგნთან და კომპიუტერთან დამოუკიდებელი მუშაობის თანამშრომლობის უნარჩვევების და
ყურადღების განვითარება.
შეძლონ ლიხის წყალგამყოფი ქედის გამოყენებით დასავლეთის და აღმოსავლეთის, შავი და კასპიის ზღვის აუზების T ცხრილში დახარისხება; სათავე, შესართავი, მიმართულება, საზრდოობა, რელიეფის გავლენა დინების ხასიათზე, რეჟიმი ჰავასთან დაკავშირებით, სიმძლავრე ენერგია, სამეურნეო მნიშვნელობა ენერგიტიკული და საირიგაციო მნიშვნელობის თვალსაზრისით. შეუძლიათ საკუთარი სოფლის მდინარეზეც ისაუბრონ, მოძიებული მასალის მიხედვით (რომელიც დავალებად მიეცემა.)
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები.
|
მე IX კლასის სახელმძღვანელო საქართველოს გეოგრაფია.
საქართველოს ფიზიკური რუკა–1;600 000,.
კომპიუტერი, პროექტორი, ცარცი, დაფა, ფურცლები, ფანქარი, პასტა.
განსავითარებელი უნარები; მუშაობა რუკაზე, მათ შორის კონტურულზე, კომპიუტერთან თანამშრომლობა, მსჯელობის, ნასწავლის გამეორებითა და გამოყენებით ყურადღების განვითარება.
|
|
მოსწავლეებმა უნდა იცოდნენ;
|
ა)საქართველოს მდებარეობა საზღვრები.
ბ)ლიხის წყალგამყოფი ქედის მნიშვნელობა, დასავლეთის და აღმოსავლეთის განსაზღვრა.
გ)გაიხსენონ შავი ზღვის მნიშვნელობა.
ვ)ჩამოთვალონ დასავლეთის და აღმოსავლეთის მდინარეების სახელები.
დ)ჩამოთვალოს ძირითადი კლიმატწარმომქმნელი ფაქტორები.
ე)თანამედროვე ეკოლოგიური პრობლემები.
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა;
|
დავალების შემოწმებას (5)წ. ეთმობა.
მასწავლებლის თხოვნით მოსწავლეები იხსენებენ მდინარის შემადგენელ ნაწილებს და განმარტავენ მათ მნიშვნელობას(5)წ.
ამის შემდეგ კლასი იყოფა ორ ჯგუფად;
Iჯგუფი მუშაობს შავი ზღვის აუზის მდინარეებზე; იყენებენ T ცხრილს
IIჯგუფი კასპიის ზღვის მდინარეებზე დაიყენებენ T ცხრილს.
1.ჯგუფი ამზადებს ცნობას ა)–ს და მათ ქვეშ მოთავსებულ სავარჯიშოებს.
2)მუშაობს ბ) და გ) წყაროებზე და მატ ქვეშ მოტავსებულ სავარჯიშოებზე 10)წ.
სავარჯისოს დასრულების შემდეგ მოსწავლეები ცვლიან კონტურულ რუკებს და ერთმანეთის ნამუშევრებს ამოწმებენ.
პასუხების პრეზენტაციას (5)წ. ეტმობა.
ტბებისა და წყალსაცავების თავისებურებების გახსენების შემდეგ 1)ჯგუფი ამზადებს ქვეთავს ; ტბები, ხოლო 2)ჯგუფი ქვეთავს წყალსაცავები. ჩანჩქერებზე ორივე ჯგუფი მუშაობს და ორივე ჯგუფი პასუხობს შესაბამის სავარჯიშოებსაც(10)წ. პასუხების პრეზენტაციას (5)წ. ეთმობა.
|
|
შეფასება;
|
პასუხების შეფასებისას მასწავლებელი ყურადღებას მიაქცევს კონტურულ რუკებზე მუშაობისა და მსჯელობის უნაარს, აგრეთვე მოსწავლეები ფასდებიან იმ მიზნებიდან გამომდინარე, რომელიც გაკვეტილის დასაწყისში დაისახა. დავაკვირდები მოსწავლეების პასუხებს
და შედეგებიდან გამომდინარეს შევაფასებ შემდეგი კრიტერიუმების მიხედვით;
ა)ინფორმაციის ანალიზის, ინტერპრეტაციის და კლასიფიცირების უნარი;
ბ)მიზეზ–შედეგობრივი კავშირების დადგენის უნარი.
გ)საკიუთარი მოსაზრების გამოთქმის, არგუმენტებისა და დასკვნების გაკეტების უნარი. სეფასება იქნება განმავიტარებელი სიტყვიერი და განმსაზღვრელი, შეფასდებიან ინდივიდუალურად.
|
|
სილაბუსი
№
|
კომპონენტები
|
ინსტრუქცია
|
|
1
|
მასწავლებელი
|
მაია შუკაკიძე
საკონტაქტო ინფორმაცია:
მობილური: 577 619449
ელ-ფოსტა: shukakidze.maia@gmail.com
|
|
2
|
სასწავლო საგნის სახელწოდება
|
გლობალური გეოგრაფია
|
|
3
|
სწავლების კლასი
|
XI
|
|
4
|
სასწავლო საგნის ხანგრძლივობა და საათების
რაოდენობა
|
კვირაში 2 საათი
I სემესტრი - 14 კვირა - 28 საათი
II სემესტრი - 20 კვირა - 40
საათი
|
წლიური 68 საათი
|
5
|
სასწავლო კურსის ზოგადი აღწერა
|
გლობალური გეოგრაფია შედარებით ახალი, მაგრამ სწრაფად განვითარებადი
მიმართულებაა, რომელიც შეისწავლის გლობალური პრო-ცესებისა და მოვლენების
გეოგრაფიულ თავისებურებებს.
სახელმძღვანელოში მოსწავლეები გაეცნობიან და შეისწავლიან
გლობალიზაციის მრავალმხრივი პროცესის არსსა და გამოვლინების ფორმებს, მსოფლიოში
არსებული პოლიტიკური, სოცი-ალური, ეკონომიკური და ეკოლოგიური ხასიათის გლობალური
პრობლემების სივრცე-დროით ასპექტებს.
„გლობალური გეოგრაფიის“ სახელმძღვანელო მოცავს 5 ნაწილს და 39
თემას. თითოეული გაკვეთილის ტექსტს თან ერთვის მრავალფეროვანი კარტოგრაფიული
მასალა (რუკები, ნახაზები, ცხრილები, სქემები, დიაგრამები), ილუსტრაციები
(ფოტოსურათები, აეროფოტო და კოსმოსური სურათები) და თემატური მასალა (ეს
საინტერესოა, მაგა-ლითები), რაც აუცილებელია გლობალიზაციისა და გლობალური
პრობლემების ზოგადი კანონზომიერებებისა და რეგიონული სახე-სხვაობების
შესწავლისათვის, მათი შედარებითი ანალიზისთვის და ცალკეული პრობლემების
თავისებურებების წარმოჩენისთვის.
|
|
6
|
სასწავლო საგნის სტატუსი
|
სავალდებულო
|
|
7
|
სასწავლო საგნის მიზანი
|
„გლობალური გეოგრაფიის“ სახელმძღვანელოს მიზანია განათლებული და
სათანადო უნარ-ჩვევებით აღჭურვილი თაობის აღზრდა, რომელსაც ექნება
ლიბერალურ-დემოკრატიულ ღირებებულებებზე დამყარებული მაღალი სამოქალაქო
ცნობიერება, შეეძლება თეორიული ცოდნის ყოველდღიურ ცხოვრებასთან მისადაგება,
ექნება საკუთარი პოზიცია, შეძლებს მის დაცვას, განსხვავებული აზრის მოსმენასა და
პატივისცემას.
სახელმძღვანელო უპირველესად უზრუნ-ველყოფს ცოდნის გადაცემას,
განმტკიცებას, შეფასებასა და ინტეგრაციას, მოსწავლეთა სივრცით-დროითი,
ანალიტიკური და სისტ-ემური აზროვნების განვითარებას, ზოგადი და სპეციფიკური
უნარ-ჩვევების ფორმირებას. იგი ხელს უწყობს მოსწავლეებში გეოგრაფიული,
ეკოლოგიური და ეკონომიკური აზროვნების ჩამოყალიბებას, პოლიტიკური კულტურის
ფორმირებას, ბუნებასა და საზოგადოებას შორის ჰარმონიული ურთიერთობის საჭიროების
გაცნობიერებასა და, შესაბამისად, ეკოლოგიური კულტურის ჩამოყალიბებას.
|
|
8
|
სასწავლო საგნისამოცანები
|
· გლობალიზაციის პროცესისა და თანა-მედროვეობის გლობალური პრობლემების
შესახებ სისტემური ცოდნის მიღება, რაც განსაკუათრებით მნიშვნელოვანია, რათა მოსწავლემ
გააცნობიეროს და აღიქვას მსოფლიოში და პლანეტაზე მცხოვრებ ადამიანთა
თანასაზოგადოება, როგორც ერთიანი. ასევე გააცნობიეროს ბუნებისა და საზოგადოების
ერთიანობა;
· გლობალური აზროვნების ფორმირება;
· შემეცნებითი ინტერესის გაღვივება ისეთი ზოგადსაკაცობრიო პრობლემების
მიმართ, როგორიცაა ეროვნებათშორისი, პოლიტი-კური, კულტურული, ზნეობრივი და სხვა
სახის ურთიერთობები.
· მოსწავლეთა აღჭურვა სპეციფიკური და ზოგადი უნარ-ჩვევებით, რაც ხელს
შეუწყობს მათ დამოუკიდებლად მოიპოვონ გეოგრა-ფიული ხასიათის ინფორმაცია, სწორედ
განსაზღვრონ გლობალიზაციის პროცესში საქართველოს ადგილი მსოფლიოში, გლო-ბალური
პრობლემების გამოვლინების სპეციფიკა სხვადასხვა რეგიონსა და ქვეყანაში.
|
|
9
|
სასწავლო საგნის აუცილებელი საბაზისო
კომპეტენციები
|
მოსწავლემ უნდა იცოდეს ზოგადი გეოგრაფიული ცნებები; ლოკალურ,
რეგიონულ და გლობალურ დონეებზე მიმდინარე ბუნებრივი, სოციალურ-ეკონომიკური თუ
პოლიტიკური პროცესების სივრცობრივი ასპექტები; ტერიტორიების გამოყოფის
პრინციპები; მოსახლეობის, საწარმოო და არასაწარმოო დარგების სივრცობრივი
განაწილება. მას ასევე უნდა შეეძლოს საქართველოსა (ბუნებრივი პირობების,
რესურსების, განსახლებების, ეკონომიკის დარგების, სოციალური სფეროს, ეკოლოგიური ვითარების, რეგიონული ერთეულების) და სხვა ქვეყნის გეოგრაფიული
მახასიათებლების შედარება და ამის საფუძველზე მსგავსება-განსხვავებებისა და
კავშირების დადგენა; რუკებიდან და სხვა გეოგრაფიული საშუალებებიდან მიღებული
ინფორმაციის შეჯერება და ანალიზი; მარტივი თემატური რუკების შედგენა;
გეოგრაფიული თემის დაწერა; გეოგრაფიულ პრობლემებთან დაკავშირებულ დებატებში
მონაწილეობა.
|
|
10
|
კურსის ორგანიზაცია
10.1. კლასის მართვის ხერხები
|
· მთელი კლასი
· წყვილში
· ჯგუფური
· ინდივიდუალური
|
|
10.2. მეცადინეობის ფორმები
|
· მინი ლექცია
· სემინარი
· ექსკურსია
|
||
10.3. სწავლების მეთოდები
|
· რეფერატი
· პროექტი
· დისკუსია/დებატები
· შემთხვევის ანალიზი
· გონებრივი იერიში
· როლური და სიტუაციური თამაშები
· დემონსტრირების მეთოდი
· ახსნა-განმარტებითი მეთოდი
· სოკრატული მეთოდი
|
||
11
|
სასწავლო კურსის შეფასება
11.1. შეფასების ტიპები
|
· განმსაზღვრელი
· განმავითარებელი
|
|
11.2. შეფასების კომპონენტები და მათი ხვედრითი
წილი
|
1. საშინაო დავალება
2. საკლასო დავალება
3. შემაჯამებელი დავალება
|
ხვედრითი
წილი
|
|
11.3. შეფასების მეთოდები
|
· ტესტირება
· მასწავლებლის დაკვირვება და კომენტარი
· პორთფოლიო
· მოსწავლის თვითშეფასება და თანატოლთა შეფასება
|
||
12
|
რესურსები
|
მაია ბლიაძე, გია ჭანტურია, დავით კერესელიძე.გლობალური
გეოგრაფია. თბილისი 2012
|
|
1. ი. მიქაძე „ეკოლოგია“, თბ., 2005 წ.
2. გ. ქაჯაია, „ბიოსფერო და საზოგადოება“, თბ., 1997 წ.
3. ლ. ჭანტურია, „გლობალური ეკოლოგიური პრობლემა და სამართალი“,
„სამართალი“ #4, თბ., 1992 წ.
4. გეოგრაფიის ენციკლოპედია და მსოფლიო ატლასი, თბ., 2004 წ.
|
|||
· პროექტორი
· ნოუთბუქი
· კონტურული რუკები
· მსოფლიოს პოლიტკური რუკა
· პრინტერი
· სკანერი
· “SMART BOARD”-ი
· ვიდეოკამერა
· ფოტოაპარატი
|
|||
13
|
მისაღწევი შედეგები
|
გეო.XI.1. მოსწავლეს შეუძლია გლობალიზაციის პროცესების სივრცე-დროითი ასპექტების დახასიათება.
გეო.XI.2. მოსწავლეს შეუძლია სოციალურ-ეკონომიკური ხასიათის
გლობალური პრობლემების
ანალიზი.
გეო.XI.3. მოსწავლეს შეუძლია ბუნებრივი და
ანთროპოგენული ხასიათის გლობალურ პრობლემებზე მსჯელობა.
გეო.XI.4. მოსწავლეს შეუძლია პოლიტიკური ხასიათის გლობალურ
პრობლემებზე მსჯელობა.
გეო.XI.5. მოსწავლეს შეუძლია გლობალიზაციის პროცესის სოციალურ-კულტურულ
ასპექტებზე მსჯელობა.
გეო.XI.6. მოსწავლეს შეუძლია გააცნობიეროს გლობალური
პრობლემების გადაჭრაში ლოკალურ, რეგიონულ და
საერთაშორისო დონეებზე შემუშავებული კოორდინირებული პოლიტიკის აუცილებლობა.
|
საკითხთა ჩამონათვალი
|
საათების განაწილება
|
||
I თავი
|
1. რა არის გლობალიზაცია?
|
2
|
|
2. ანტიგლობალიზმი
|
1
|
||
3. გლობალიზაციის ინდექსი
|
1
|
||
4. ეკონომიკის გლობალიზაცია
|
2
|
||
5. კულტურის გლობალიზაცია
|
2
|
||
6. რა არის გლობალური პრობლემები?
|
1
|
||
7. გლობალურ პრობლემათა ურთიერთკავშირი
|
1
|
||
8. გლობალური პრობლემები და საერთაშორისო ორგანიზაციები
|
2
|
||
9. შემაჯამებელი დავალება
|
1
|
||
II თავი
|
10. მშვიდობა და განიარაღება
|
2
|
|
11. კონფლიქტების გეოგრაფია
|
2
|
||
12. ტერორიზმის გეოგრაფია
|
2
|
||
13. შემაჯამებელი დავალება
|
1
|
||
III თავი
|
14. მსოფლიო მოსახლეობის დინამიკა
|
1
|
|
15. დემოგრაფიული ოპტიმუმი და დემოგრაფიული პოლიტიკა
|
1
|
||
16. ურბანიზაცია - XX საუკუნის ფენომენი
|
2
|
||
17. ეთნომოზაიკა და გლობალური ეთნიკური კრიზისი
|
2
|
||
18. ჯანმრთელობის პრობლემა
|
1
|
||
19. შრომითი მიგრაცია და ფულადი გზავნილები
|
1
|
||
20. შემაჯამებელი დავალება
|
1
|
||
IV თავი
|
21. მდიდრები და ღარიბები და ჩამორჩენილობის პრობლემა
|
1
|
|
22. სასურსათო პრობლემა
|
2
|
||
23. ენერგეტიკული პრობლემა
|
3
|
||
24. რესურსული პრობლემა
|
2
|
||
25. შემაჯამებელი დავალება
|
1
|
||
V თავი
|
26. ეკოლოგიური პრობლემა - ზოგადი მიმოხილვა
|
2
|
|
27. ატმოსფეროს ეკოლოგია
|
1
|
||
28. მსოფლიო ოკეანის პრობლემები
|
1
|
||
29. მტკნარი წყლის პრობლემა
|
1
|
||
30. პედოსფეროს ეკოლოგია
|
1
|
||
31. სტიქიური კატასტროფები
|
2
|
||
32. ტექნოგენური კატასტროფები
|
1
|
||
33. მსოფლიოს კრიტიკული ეკორეგიონები
|
1
|
||
34. მსოფლიოს ბიოლოგიური და ლანდშაფტური მრავალფეროვნება
|
1
|
||
35. მსოფლოს დაცული ტერიტორიები
|
1
|
||
36. მსოფლიოს კულტურული და ბუნებრივი მემკვიდრეობის გეოგრაფია
|
1
|
||
37. ეკოლოგიური ალტერნატივა - მდგრადი განვითარება
|
1
|
||
38. შემაჯამებელი დავალება
|
1
|
||
39. სარეზერვო საათები
|
I სემესტრი
|
8
|
|
II სემესტრი
|
7
|
სილაბუსი
№
|
კომპონენტები
|
ინსტრუქცია
|
||
1
|
მასწავლებელი
|
მაია
შუკაკიძე
საკონტაქტო ინფორმაცია:
მობილური: 577 619449
ელ-ფოსტა: shukakidze.maia @gmail.com
|
||
2
|
სასწავლო საგნის
სახელწოდება
|
მსოფლიოს გეოგრაფია
|
||
3
|
სწავლების კლასი
|
X
|
||
4
|
სასწავლო საგნის
ხანგრძლივობა და საათების რაოდენობა
|
კვირაში
2 საათი
I სემესტრი - 14 კვირა - 28 საათი
II სემესტრი - 20 კვირა - 40 საათი
|
წლიური 68 საათი
|
|
5
|
სასწავლო კურსის
ზოგადი აღწერა
|
მსოფლიოს
გეოგრაფია სინთეზური სასწავლო კურსია, რომელიც აერთიანებს სხვადასხვა გეოგრაფიულ
მიმართულებას. წიგნში წარმოდგენილი თემები და საკითხები ექცევიან ისტორიული, პოლიტიკური,
სოციალური, ეკონომიკური და რეგიონული გეოგრაფიის შესწავლის სფეროებში.
„მსოფლიოს
გეოგრაფია“ მოიცავს 5 ნაწილს და 49 თემას. თითოეულ გაკვეთილში ტექსტთან ერთად მოცემულია
მრავალფეროვანი კარტოგრაფიული მასალა (რუკები, ნახაზები, ცხრილები, სქემები, დიაგრამები),
ილუსტრაციები (ფოტოსურათები, აეროფოტო და კოსმოსური სურათები) და თემატური მასალა
(ეს საინტერესოა, მაგალითები), რაც აუცილებელია მიმდინარე გეოგრაფიული მოვლენებისა
და პროცესების ზოგადი კანონზომიერებებისა და რეგიონული სახესხვაობების შესწავლისათვის,
მათი შედარებითი ანალიზისთვის და ცალკეული ქვეყნების გეოგრაფიული თავისებურებების
წარმოჩენისთვის.
|
||
6
|
სასწავლო საგნის
სტატუსი
|
სავალდებულო
|
||
7
|
სასწავლო საგნის
მიზანი
|
სახელმძღვანელოს
მიზანია განათლებული და სათანადო უნარ-ჩვევებით აღჭურვილი თაობის აღზრდა, რომელთაც
ექნებათ ლიბერალურ-დემოკრატიულ ღირებულებებზე დამყარებული მაღალი სამოქალაქო ცნობიერება,
შეეძლებათ თეორიული ცოდნის ყოველდღიურ ცხოვრებასთან მისადაგება, ექნებათ საკუთარი
პოზიცია, შეძლებენ მის დაცვას, განსხვავებული აზრის მოსმენასა და პატივისცემას.
სასწავლო
საგანი უპირველესად უზრუნველყოფს ცოდნის გადაცემას, განმტკიცებას, შეფასებასა და
ინტეგრაციას, მოსწავლეთა სივრცით-დროითი, ანალიტიკური და სისტემური აზროვნების განვითარებას,
ზოგადი და სპეციფიკური უნარ-ჩვევების ფორმირებას. იგი ხელს უწყობს მოსწავლეებში გეოგრაფიული,
ეკოლოგიური და ეკონომიკური აზროვნების ჩამოყალიბებას, პოლიტიკური კულტურის ფორმირებას,
ბუნებასა და საზოგადოებას შორის ჰარმონიული ურთიერთობის საჭიროების გაცნო-ბიერებასა
და შესაბამისად ეკოლოგიური კულტურის ჩამოყალიბებას.
|
||
8
|
სასწავლო საგნისამოცანები
|
· თანამედროვე პოლიტიკური რუკის ფორმირების, საერთაშორისო
ორგანიზაციების, მსოფლიოს მოსახლეობისა და რეგიონების გეოგრაფიული თავისებურებების
გაცნობა და შესწავლა;
· ქვეყნების ძირითადი მახასიათებლების და მათში მიმდინარე
სხვადასხვა პროცესებისა და მოვლენების შესწავლა;
· მოსწავლეთა აღჭურვა სპეციფიკური და ზოგადი უნარ-ჩვევებით,
რაც ხელს შეუწყობს მათ დამოუკიდებლად მოიპოვონ გეოგრაფიული ხასიათის ინფორმაცია,
სწორედ განსაზღვრონ ქვეყნების, მათ შორის საქართველოს, ადგილი რეგიონსა და მსოფლიოში,
ასევე გაანალიზონ მათი განვითარების პერსპექტივები რიგი სოციალური და ეკონომიკური
პარამეტრების მიხედვით.
|
||
9
|
სასწავლო საგნის
აუცილებელი საბაზისო კომპეტენციები
|
მოსწავლემ
უნდა იცოდეს ზოგადი გეოგრაფიული ცნებები; ლოკალურ, რეგიონულ და გლობალურ დონეებზე
მიმდინარე ბუნებრივი, სოციალურ-ეკონომიკური თუ პოლიტიკური პროცესების სივრცობრივი
ასპექტები; ტერიტორიების გამოყოფის პრინციპები; მოსახლეობის, საწარმოო და არასაწარმოო
დარგების სივრცობრივი განაწილება. მას ასევე უნდა შეეძლოს საქართველოსა (ბუნებრივი
პირობების, რესურსების, განსახლებების, ეკონომიკის დარგების, სოციალური
სფეროს, ეკოლოგიური ვითარების, რეგიონული ერთეულების) და სხვა ქვეყნის გეოგრაფიული მახასიათებლების
შედარება და ამის საფუძველზე მსგავსება-განსხვავებებისა და კავშირების დადგენა; რუკებიდან
და სხვა გეოგრაფიული საშუალებებიდან მიღებული ინფორმაციის შეჯერება და ანალიზი; მარტივი
თემატური რუკების შედგენა; გეოგრაფიული თემის დაწერა; გეოგრაფიულ პრობლემებთან დაკავშირებულ
დებატებში მონაწილეობა.
|
||
10
|
კურსის ორგანიზაცია
10.1. კლასის მართვის ხერხები
|
· მთელი კლასი
· წყვილში
· ჯგუფური
· ინდივიდუალური
|
||
10.2. მეცადინეობის ფორმები
|
· მინი ლექცია
· სემინარი
· ექსკურსია
|
|||
10.3. სწავლების მეთოდები
|
· რეფერატი
· პროექტი
· დისკუსია/დებატები
· შემთხვევის
ანალიზი
· გონებრივი იერიში
· როლური და სიტუაციური
თამაშები
· დემონსტრირების
მეთოდი
· ახსნა-განმარტებითი
მეთოდი
· სოკრატული მეთოდი
· ინდუქციური
მეთოდი
· დედუქციური
მეთოდი
· ანალიზის მეთოდი
· სინთეზის მეთოდი
· ახსნა-განმარტებითი
მეთოდი
|
|||
11
|
სასწავლო კურსის შეფასება
11.1. შეფასების
ტიპები
|
· განმსაზღვრელი
· განმავითარებელი
|
||
11.2. შეფასების კომპონენტები და მათი ხვედრითი წილი
|
1. საშინაო
დავალება
2. საკლასო
დავალება
3. შემაჯამებელი
დავალება
|
ხვედრითი წილი
|
||
11.3. შეფასების
მეთოდები
|
· ტესტირება
· მასწავლებლის
დაკვირვება და კომენტარი
· პორთფოლიო
· მოსწავლის თვითშეფასება
და თანატოლთა შეფასება
|
|||
12
|
რესურსები
|
მაია ბლიაძე,
გია ჭანტურია, დავით კერესელიძე. მსოფლიოს
გეოგრაფია. თბილისი 2012
|
||
1. მ.
არდია, გ. მარგველანი, „მსოფლიოს ბუნებრივი რესურსები“, თბ., 1998 წ.
2. მ.
ბლიაძე, დ. კერესელიძე, „გეოგრაფია“, ლექსიკონი. ცნობარი, თბ., 2011 წ.
3. გეოგრაფიის
ენციკლოპედია და მსოფლიო ატლასი, თბ., 2004 წ.
4. გ.
ბაბუტაშვილი, გ. ხუტაშვილი, ზოგადი ეკოლოგია და გარემოს დაცვა, თბ., 2003 წ.
5. ა.
გეგეშიძე, „გეოპოლიტიკა“, თბ., 1997 წ.
6. ზ. დავითაშვილი,
„საქართველოს ისტორიული და პოლიტიკური გეოგრაფია“, თბ., 1999 წ.
|
||||
· პროექტორი
· კომპიუტერი
· კონტურული რუკები
· მსოფლიოს პოლიტკური
რუკა
· პრინტერი
· ვიდეოკამერა
· ფოტოაპარატი
|
||||
13
|
მისაღწევი შედეგები
|
გეო.X.1. მოსწავლეს შეუძლია
დააკავშიროს პოლიტიკური რუკის ფორმირება მსოფლიოში მიმდინარე მნიშვნელოვან
პროცესებთან.
გეო.X.2. მოსწავლეს
შეუძლია გააანალიზოს ქვეყნების ადგილი მსოფლიოში რიგი სოციალური და ეკონომიკური პარამეტრების
მიხედვით.
გეო.X.3. მოსწავლეს შეუძლია ქვეყნების კლასიფიკაციის საფუძველზე გააანალიზოს
მათიგანვითარების პერსპექტივები.
გეო.X.4. მოსწავლეს
შეუძლია შეადაროს ერთმანეთს ქვეყნები სხვადასხვა მახასიათებლების მიხედვით და იმსჯელოს
მსგავსება-განსხვავების მიზეზებზე.
გეო.X.5. მოსწავლეს
შეუძლია მსოფლიოს მოსახლეობის განსახლების თავისებურებების კვლევა დ დემოგრაფიული ვითარების გაანალიზება.
გეო.X.6. მოსწავლეს
შეუძლია გააანალიზოს ტერიტორიული და გეოპოლიტიკური ფაქტორების გავლენა საზოგადოების
განვითარებაზე.
|
საკითხთა ჩამონათვალი
|
საათების განაწილება
|
|||
I თავი
|
1. მსოფლიოს პოლიტიკური რუკა (ფორმირები ეტაპები)
|
1
|
||
II თავი
|
2. ქვეყნები ტერიტორიის სიდიდისა და
მოსახლეობის რაოდენობის მიხედვით
|
1
|
||
3. ქვეყნები გეოგრაფიული მდებარეობის მიხედვით
|
1
|
|||
4. ქვეყნები ბუნებრივი რესურსების მიხედვით
|
2
|
|||
5. ქვეყნები ტერიტორიულ-ადმინისტრაციული მოწყობის მიხედვით
|
1
|
|||
6. ქვეყნები მმართველობის ფორმის მიხედვით
|
1
|
|||
7. ქვეყნები სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების დონის მიხედვით.
|
2
|
|||
8. განვითარებული და განვითარებადი ქვეყნები
|
1
|
|||
9. შემაჯამებელი დავალება
|
1
|
|||
III თავი
|
10. მნიშვნელოვანი საერთაშორისო სამხედრო-პოლიტიკური,
ეკონომიკურ-ფინანსური, ჰუმანიტარული და სპორტული ორგანიზაციები
|
1
|
||
11. გაერო
|
1
|
|||
12. ნატო
|
1
|
|||
13. ევროკავშირი და ევროსაბჭო
|
1
|
|||
14. თანამეგობრობა
|
1
|
|||
IV თავი
|
15. მსოფლიოს დემოგრაფიული ვითარება (შესავალი)
|
1
|
||
16. დემოგრაფიული გადასვლის თეორია და ფაზები
|
1
|
|||
17. დემოგრაფიული აფეთქება და პოლიტიკა
|
1
|
|||
18. მოსახლეობის რასობრივი სტრუქტურა
|
1
|
|||
19. მოსახლეობის ეთნიკური სტრუქტურა
|
1
|
|||
20. მოსახლეობის რელიგიური სტრუქტურა
|
1
|
|||
21. შემაჯამებელი დავალება
|
1
|
|||
V თავი
|
22. მსოფლიოს რეგიონები
|
1
|
||
23. ევროპა
|
1
|
|||
24. გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკა
|
2
|
|||
25. დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფო
|
2
|
|||
26. შემაჯამებელი დავალება
|
1
|
|||
27. აზია
|
2
|
|||
28. ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა
|
2
|
|||
29. ინდოეთის რესპუბლიკა
|
2
|
|||
30. თურქეთის რესპუბლიკა
|
2
|
|||
31. ჩრდილოეთი ამერიკა
|
1
|
|||
32. ამერიკის შეერთებული შტატები
|
2
|
|||
33. შემაჯამებელი დავალება
|
1
|
|||
34. სამხრეთი ამერიკა
|
1
|
|||
35. ბრაზილია
|
2
|
|||
36. ჩილე
|
2
|
|||
37. აფრიკა
|
1
|
|||
38. სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა
|
2
|
|||
39. ავსტრალია და ოკეანეთი
|
1
|
|||
40. ავსტრალია
|
2
|
|||
41. შემაჯამებელი დავალება
|
1
|
|||
42. სარეზერვო საათები
|
I სემესტრი
|
5
|
||
II სემესტრი
|
9
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий